سریع‌ ترین هاچبک‌‌های بازار جهانی در سال ۲۰۱۸

سریع‌ ترین هاچبک‌‌های بازار جهانی در سال ۲۰۱۸

در فهرست سریع‌ترین هاچ‌بک‌های سال ۲۰۱۸، محصولات اروپایی در برابر یک نماینده از ژاپن و آمریکا قرار گرفته‌اند.

 

شتاب اولیه و زمان سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، همیشه مهم‌ترین عامل در انتخاب خودرو نیست، اما بین رسانه‌ها و علاقه‌مندان، طرفدار زیادی دارد. امروزه، عملکرد خودروهای کلاس هاچ‌بک در آزمایش شتاب اولیه، اهمیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده است.

سریع‌ ترین هاچبک‌‌های بازار جهانی در سال ۲۰۱۸

خودروسازان در ساخت هاچ‌بک‌های جذاب معمولاً مخاطبان نسل جوان را هدف می‌گیرند؛ بنابراین عملکرد فنی به‌خصوص شتاب اولیه و نهایت سرعت، اهمیت زیادی دارد. هاچ‌بک‌های مدرن با داشتن پیشرانه‌های پرقدرت و انواع سیستم‌های پیشرفته مانند کنترل شروع حرکت (لانچ کنترل)، سیستم تمام چرخ محرک و هدایت گشتاور (تورک وکتورینگ) در مقایسه با مدل‌های چند دهه پیش بسیار سریع‌تر شده‌اند. در کنار این موارد، باید قبول کرد که هاچ‌بک‌های امروزی ابعاد بزرگ‌تری پیدا کرده‌اند و شاید به‌اندازه‌ی پدران خود، ارزان‌قیمت و اقتصادی هم نباشند. چند ماهی از سال ۲۰۱۸ گذشته است و بسیاری از برندهای مشهور، مدل‌های هاچ‌بک جدید خود را عرضه یا رونمایی کرده‌اند. قصد داریم با نگاهی کلی به سریع‌ترین هاچ‌بک‌های فعلی بازار جهانی، بر تفاوت مدل‌های مدرن و قدیمی بیشتر تأکید کنیم. در ادامه‌ی این مطلب فهرست ۱۰ هاچ‌بک سریع ۲۰۱۸ بر اساس زمان ثبت شده در تست سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت آورده شده است.

 

رنو مگان RS

 

سریع‌ ترین هاچبک‌‌های بازار جهانی در سال ۲۰۱۸

صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت: ۵.۹ ثانیه
قیمت مدل پایه: ۳۶ هزار و ۴۰۰ دلار

نسخه‌ی RS از سال ۲۰۰۴ به سری هاچ‌بک‌های مگان محصول شرکت فرانسوی رنو وارد شد. جدیدترین مدل RS در نسل چهارم مگان سال گذشته با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری توربوشارژ TCE، گیربکس‌های ۷ سرعته EDC و ۶ سرعته دستی، ۲۷۶ اسب بخار قدرت و ۳۹۰ نیوتن‌متر گشتاور رونمایی شد. به‌لطف سیستم توزیع گشتاور الکترونیکی رنو، مگان RS محور جلو در زمانی کمتر از ۶ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. با این عملکرد رنو مگان RS جدید در جایگاه دهم سریع‌ترین هاچ‌بک‌های فعلی بازار جهانی قرار می‌گیرد ولی احتمالاً با عرضه‌ی نسخه‌ی تروفی (Trophy) و تجهیز آن به حداقل ۳۰۰ اسب بخار، این هاچ‌بک فرانسوی در زمان کمتری به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

 

سئات لئون کوپرا

 

سریع‌ ترین هاچبک‌‌های بازار جهانی در سال ۲۰۱۸

صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت: ۵.۷ ثانیه
قیمت مدل پایه: ۳۹ هزار و ۲۰۰ دلار

هاچ‌بک جذاب لئون از برند اسپانیایی سئات در تیپ کوپرا (Cupra)، سال ۲۰۱۷ به‌روز رسانی شد. نسل سوم لئون از سال ۲۰۱۲ در تیپ‌ها و نسخه‌های مختلف تولید شده است. مدل ۲۰۱۸ لئون کوپرا از پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتری توربوشارژ TSI فولکس واگن با قدرت ۲۹۶ اسب بخار و گشتاور ۳۸۰ نیوتن‌متر استفاده می‌کند. تمام این قدرت توسط گیربکس ۷ سرعته‌ی DSG به چرخ‌های جلو فرستاده می‌شود تا این هاچ‌بک ۴۰ هزار دلاری در ۵.۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. سئات لئون بر اساس پلتفرم MQB فولکس واگن ساخته شده است.

 

هوندا سیویک تایپ R

 

سریع‌ ترین هاچبک‌‌های بازار جهانی در سال ۲۰۱۸

صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت: ۵.۷ ثانیه
قیمت مدل پایه: ۳۴ هزار و ۷۰۰ دلار

محصول جذاب، پرطرفدار و خوش‌ساخت هوندا سیویک در نسل پنجم خود به‌سر می‌برد. نسخه‌ی تایپ R این مدل یکی از بهترین و به‌نظر بسیاری از کاشناسان، برترین هاچ‌بک تاریخ خودروسازی است.

سئات لئون کوپرا R

 

سریع‌ ترین هاچبک‌‌های بازار جهانی در سال ۲۰۱۸

صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت: ۵.۵ ثانیه
قیمت مدل پایه: ۴۶ هزار و ۶۰۰ دلار

نسخه‌ی تولید محدود سئات لئون کوپرا R در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد. کوپرا R از همان پیشرانه‌ی ۲ لیتری توربوشارژ TSI لئون استاندارد استفاده می‌کند اما در این نسخه با ۳۰۶ اسب بخار و ۳۸۰ نیوتن‌متر گشتاور همراه شده است. کوپرا R سریع‌تر نسخه از نسل سوم سری سئات لئون است که با بهره‌گیری از گیربکس ۶ سرعته دستی و دیفرانسیل لغزش محدود در زمان ۵.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

 

فورد فوکوس RS

 

سریع‌ ترین هاچبک‌‌های بازار جهانی در سال ۲۰۱۸

صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت: ۴.۷ ثانیه
قیمت مدل پایه: ۴۱ هزار و ۱۲۰ دلار

چند ماه پیش بود که نسل چهارم فورد فوکوس رونمایی شد اما خبری از نسخه پرقدرت RS نشد. مدل انتخابی این فهرست، نسل سوم فوکوس محصول سال ۲۰۱۵ بوده که باوجود عرضه در آخرین سال عمر خود، همچنان عملکرد آن قابل توجه است. فوکوس RS از پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲.۳ لیتری توربوشارژ اکوبوست فورد، ۳۴۵ اسب بخار قدرت و ۴۷۰ نیوتن‌متر گشتاور می‌گیرد. برگ برنده‌ی فوکوس RS سیستم تمام چرخ محرک (AWD) آن است که در کنار گیربکس ۶ سرعته دستی و سیستم کنترل شروع حرکت زمان ۴.۷ ثانیه‌ای را در تست سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت نتیجه داده

 

نویسنده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 5 = دو